Ти репортер

напишете статија која ќе биде објавена на нашата страна

Вести Гледај

Македонија

Нема гласање со пасош без адреса во Македонија

,,Нема гласање со биометрски пасоши во кои не фигурира адреса на живеење во Македонија,, - Државната изборна комисија едногласно донесе одлука избирачките одбори да не дозволат лица со вакви патни исправи да глаасат во местата каде ќе има втор круг или каде ќе се прегласува. Постапката беше иницирана откако Општинската изборна комисија во Ресен побара упатства по случаите на гласање на Македонци од Пустец со македонски пасоши, но со впишани адреси во Албанија.

02.04.2013 18:27:38


,,Нема гласање со биометрски пасоши во кои не фигурира адреса на живеење во Македонија,, - Државната изборна комисија едногласно донесе одлука избирачките одбори да не дозволат лица со вакви патни исправи да глаасат во местата каде ќе има втор круг или каде ќе се прегласува. Постапката беше иницирана откако Општинската изборна комисија во Ресен побара упатства по случаите на гласање на Македонци од Пустец со македонски пасоши, но со впишани адреси во Албанија.

,,Мојот став е дека не може да се дозволи да глсаат лица кои имаат валидни патни биометриски исправи издадени од Република Македонија, но во кои не стои адреса на живеење во земјава,, - изјави претседателот на ДИК Кондарко.

,,Мислам дека треба доследно да го спроведеме законот, а не своеволно да го толкуваме,, - речи Виолета Дума – член на ДИК.

,,Ако мене ме прашувате тие лица не можат да гласаат,, - изјави Субхи Јакупи потпретседателот на ДИК.

Претходно по жестока расправа беше усвоен предлогот за разрешување на Општинската изборна комисија во Чаир и членовите на 13-те избирачки одбори поради утврдените недоследности во сумирањето на резултатите.

,,Треба да се разрешат овие членови врз основа на тоа што имаме записници со преиначени резултати,, - рече Бедредин Ибраими членот на ДИК.
 
,,Врз основа Вие тоа го толкувате, врз основа на што обвинувате некого,, - рече Јакупи.

В недела втор круг избори за градоначалници ќе се одржат во 29 општини и во градот Скопје.   


Владимир Мирчески

 

Од: Makedonec

Време: 02.04.2013 19:22:41

Коментар: Makedonec od vtor red, ha,ha,ha

Од: dane

Време: 02.04.2013 18:01:54

Коментар: istoto da vazi i za albancite so ziveat stranstvo a za glasanje idat ovde

Ексклузивно

Ракометната Лига на шампионите ексклузивно на Алфа

Три македонски клуба Вардар, Металург и ЖРК Вардар СЦБТ се дел од ракометната Лига на шампиони во машка и женска конкуренција. Сезоната за историја на македонскиот клупски ракомет можете да ја следите ексклузивно на програмата на Алфа.

повеќе

Неделна програма 21.04.2014 22.04.2014 23.04.2014 24.04.2014 25.04.2014 26.04.2014 27.04.2014

06:30

Почнува ден

08:15

Фактор здравје

09:45

Вести

10:00

Вкусот на традицијата

10:15

Отфрлена

12:45

Вести

15:55

Вкусот на традицијата

16:15

Вести

19:15

Вести

21:35

Таблоид

22:45

Вести

06:30

Почнува ден

08:15

Фактор здравје

09:00

Вести

09:15

Вкусот на традицијата

09:30

Отфрлена

10:20

Сестри - турска играна серија (реприза)

11:20

Кујната на Јулија – кулинарско шоу

12:00

Вести

12:10

Супер ѕвезда – Топ листа

13:10

Tоп листа - Еден бакнеж

13:45

Семејни тајни – играно документрана

14:30

Ракомет ЛШ: Преглед на колото (премиера)

15:10

Вкусот на традицијата

15:30

Вести

15:50

VOA - Гласот на Америка

16:00

Кујната на Јулија – кулинарско шоу

16:30

Љубовно мени – реално шоу

17:10

Семејни тајни – играно документарна

18:30

Вести

19:15

Таблоид – забавна програма

19:30

Љубовно мени – реално шоу

20:10

Семејни тајни - играно документарна

20:50

Таблоид

21:10

Сестри - ТВ серија

22:00

Вести

22:50

Отфрлена – играна серија

23:50

Пет по два – игран филм

06:30

Почнува ден

08:15

Фактор здравје

09:00

Вести

09:15

Вкусот на традицијата

09:30

Отфрлена

10:20

Сестри

11:20

Кујната на Јулија

12:00

Вести

12:10

Супер ѕвезда

13:10

Топ листа - Еден бакнеж

13:45

Еден на еден - ток шоу

14:30

Невозможна мисија

15:10

Вкусот на традицијата

15:30

Вести

15:50

VOA – Гласот на Америка

16:00

Кујната на Јулија

16:30

Љубовно мени

17:10

Семејни тајни

18:30

Вести

19:15

Таблоид

19:30

Љубовно мени

20:10

Семејни тајни

21:10

Сестри

22:00

Вести

22:50

Отфрлена

23:50

Голи и смешни

00:20

Скриена страст - игран филм

06:30

Почнува ден

08:15

Фактор здравје

09:00

Вести

09:15

Вкусот на традицијата

09:30

Отфрлена

10:20

Сестри

11:20

Кујната на Јулија

12:00

Вести

12:10

Супер ѕвезда

13:10

Мајката Хулда – игран филм

14:20

Топ листа - Еден бакнеж

15:10

Вкусот на традицијата

15:30

Вести

15:50

VOA – Гласот на Америка

16:00

Кујната на Јулија

16:30

Љубовно мени

17:10

Семејни тајни

18:30

Вести

19:15

Таблоид

19:30

Љубовно мени

20:10

Семејни тајни

21:10

Сестри

22:00

Вести

22:50

Отфрлена

23:50

Голи и смешни

00:50

Бруклински јастог - игран филм

06:30

Почнува ден

08:15

Фактор здравје

09:00

Вести

09:15

Вкусот на традицијата

09:30

Отфрлена

10:20

Сестри

11:20

Кујната на Јулија

12:00

Вести

12:10

Супер ѕвезда

13:10

Топ листа - Еден бакнеж

13:45

Зајди, зајди

15:10

Вкусот на традицијата

15:30

Вести

15:50

VOA – Гласот на Америка

16:00

Кујната на Јулија

16:30

Љубовно мени

17:10

Семејни тајни

18:30

Вести

19:15

Таблоид

19:30

Љубовно мени

20:10

Семејни тајни

21:10

Сестри

22:00

Вести

22:50

Отфрлена

23:50

Голи и смешни

00:20

Малечката риба - игран филм

07:00

Исус од Назарет - серија за деца

07:30

Моби Дик - цртана серија за деца

08:00

Супер ѕвезда – Ретро хит

09:00

Мр. Бин – хумористична серија

09:30

Кујната на Јулија

09:45

Отфрлена – играна серија

11:45

Волтер и Хенри - игран филм

13:45

Олимписки кругови – спортска емисија

14:15

Ракомет ЛШ: Преглед на колото

14:50

Зебра – информативна емисија

15:30

Вести

15:50

РАКОМЕТ ЛШ: ОТВОРЕНО СТУДИО

17:00

РАКОМЕТ ЛШ: ВАРДАР – ФЛЕНЗБУРГ (директен пренос)

18:30

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА

18:45

Вести

19:20

Опасен човек – игран филм

21:00

БОКС: ВЛАДИМИР КЛИЧКО – АЛЕКС ЛИПАИ (директен пренос)

00:20

Смртоносна игра – игран филм

07:00

Исус од Назарет - серија за деца

07:30

Моби Дик - цртана серија за деца

08:00

Вести

08:10

Супер ѕвезда – емисија за деца

09:00

Вести

09:10

Супер ѕвезда – продолжува

09:20

Мр. Бин – хумористична серија

09:50

Кујната на Јулија

10:00

Вести

10:10

Отфрлена – играна серија

11:00

Вести

11:10

Отфрлена - ТВ серија

12:00

Вести

12:10

Вкусот на традицијата

13:00

Вести

13:10

Зајди, зајди

14:15

РАКОМЕТ ЛШ: КИЛ – МЕТАЛУРГ (директен пренос)

15:45

Вести

16:05

Европанорама – Европски магазин

16:30

Невозможна мисија

17:00

Мр. Бин – хумористична серија

17:30

Вести

18:00

Семејни тајни – играно документрана

19:00

Вести

20:00

ПАРЛАМЕНТАРНИ И ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2014 - ОТВОРЕНО СТУДИО

00:00

Невиност на продажба – игран филм