Сцена

 

Почина француската рок ѕвезда Џони Холидеј


Една од најголемите француски рок ѕвезди Џони Холидеј, почина минатата ноќ на 74-годишна возраст, по долга борба со рак на белите дробови.

повеќе

06.12.2017 11:39:53

Последната сезона од „Куќа од карти" ќе се снима без Спејси


Нетфликс соопшти дека последната шеста сезона од ТВ серијата „Куќа од карти" ќе се снима следната година, но без главната ѕвезда - Кевин Спејси, кој се соочува со неколку обвинувања за сексуално вознемирување.

повеќе

05.12.2017 13:10:30

Писмата на Грета Гарбо откриваат колку таа била осамена


Колекцијата писма на шведско-американската актерка Грета Гарбо, што наскоро ќе се најдат на наддавање, откриваат колку оваа мистична холивудска ѕвезда била „осамена и изолирана“, јавува Би-Би-Си.

повеќе

05.12.2017 11:41:25

Тажна вест: Почина американскиот пејач и глумец Дејвид Касиди


Американскиот пејач и глумец Дејвид Касиди почина во болница на Флорида, каде што бил примен минатата седмица во критична состојба предизвикана од полиорганско оштетување.

повеќе

22.11.2017 11:22:31

Почина Малколм Јанг, гитаристот и основач на AC/DC


Легендарниот гитарист и основач на групата AC/DC Малколм Јанг денеска почина во 64. година од животот, по тригодишна борба со деменција поради што беше приморан да се повлече од бендот.

повеќе

18.11.2017 18:14:26

Научниците во паника: Вознемирувачко откритие на дното на океанот


Научниците од Универзитетот во Њукасл дојдоа до шокантно откритие за време на истражувањето на долината Челинџер дип во Маријанскиот ров, познат како најдлабока точка на Земјата.

повеќе

17.11.2017 11:31:44

Јутјуб ги брише сите снимки поврзани со екстремисти и говор на омраза


Гугл во изминатите месеци почна да отстранува од Јутјуб и екстремистички видео содржини кои не прикажуваат насилство и оние кои заговараат говор на омраза, соопшти Јутјуб, за разлика од досегашната пракса на социјалните мрежи.

повеќе

14.11.2017 11:49:16

Еминем сними дует со Бијонсе


Познатиот рапер Еминем се враќа на сцената со нов сингл „Walk On Water!“ кој настна во соработка со Бијонсе, а за продукцијата беше задолжен легендарниот Рик Рубин, соопшти издавачката куќа Универзал.

повеќе

14.11.2017 11:47:04

Се снима ТВ серија заснована на „Господар на прстените“


Компанијата Амазон ги откупи правата за снимање на серијата „Господар на прстените", којашто ќе се емитува на нивниот стриминг сервис „Прајм Видео".

повеќе

14.11.2017 11:43:25

Меган Маркл најверојатно ќе стане војвотка


Имено, таа нема да биде принцеза, исто како што ни Кејт ни Камила не се принцези. Меган има уште неповолна положба, оти принцот Хари не е престолонаследник.

повеќе

09.11.2017 20:27:36

12345678910...