Свет

 

Рекордна казна од ЕУ за „Гугл“од 2,42 милијарди евра


Европската унија го казни Гугл со 2,42 милијарди евра поради искористување на доминантната положба на пазарот.

повеќе

27.06.2017 12:41:41

Суд во Хаг: Холандија е делумно одговорна за смртта на 300 Бошњаци во Сребреницa


Со ваквата одлука се потврдува пресудата на Окружниот суд во Хаг од пред три години, според која, холандските мировници требало да ги заштитат 300-те Бошњаци засолнети во базата. а не да им ги предадат на силите на босанските Срби.

повеќе

27.06.2017 12:40:13

Амбасадорот на Русија во САД се враќа во Москва


Руското МНР наведе дека Кисљак ја напушта позицијата амбасадор во Вашингтон по девет години и дека во прашање е однапред планирана редовна ротација.

повеќе

27.06.2017 12:37:17

Предците на луѓето не потекнуваат од Африка, туку од Бугарија и Грција


Цел беше со сино-сива боја. Делуваше навистина истрошено, посебно површината преку која се јадело. Мислевме дека е животински заб. Но, мојот зет, кој е стоматолог, вечерта рече дека може да биде човечки заб, изјави 76-годишниот Попдимитров.

повеќе

27.06.2017 12:35:49

„Паспорт индекс“: Германскиот пасош е „насјилен“, со македонскиот без визи во 108 држави


Според рангирање на Паспорт индекс, најдобри се германските и сингапурските пасоши со кои без виза може да се патува во 159 држави.

повеќе

27.06.2017 12:34:09

Анкета: Сталин, Путин и Пушкин се најславни за Русите во историјата


Сталин, Путин и Пушкин се трите најславни личности во светската историја, тврдат руски граѓани во анкета на независната агенција Левада.

повеќе

27.06.2017 12:31:53

Поранешен руски агент: НАТО сакаше да ја расцепка Русија


Во интервју за телевизијата Русија-1 тој рече дека НАТО планирале по распадот на СССР да ја поделат Русија и да ја сведат на големина на средновековното московско кнежество.

повеќе

27.06.2017 12:30:36

Отказ од тројца новинари на Си-Ен-Ен по повлечена сторија


Томас Френк, Ерик Лихтаблау и Лекс Харис дадоа отказ поради сторија објавена на сајтот на Си-Ен-Ен, соопшти телевизијата.

повеќе

27.06.2017 12:27:55

Анонимуси: НАСА наскоро ќе објави за постоење на вонземјани


Познатата хакерска мрежа Анонимуси на службената страница постави видео во кое најавуваат дека НАСА наскоро ќе објави дека постои интелегентен вонземски живот.

повеќе

27.06.2017 12:26:25

„Индепендент“: Нова финансиска криза е најверојатно пред нас


Добар дел од светот се уште се опоравува од последната глобална финансиска криза, а веќе се приближува следната, тврдат угледни економисти за „Индепендент“.

повеќе

27.06.2017 12:23:15

12345678910...