Свет

 

Трамп и Макрон разговараа за трговијата и за нападот врз Скрипл


Американскиот претседател Доналд Трамп денеска телефонски разговараше со францускиот колега Емануел Макрон за начинот на кој САД и Европа би можеле да се договорат за трговијата и за преземање на мерки кон Русија поради случајот со двојниот шпион Се

повеќе

21.03.2018 20:14:07

Џонсон го спореди Путин со Хитлер, за Москва тоа е застрашувачки


Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска изјави дека претседателот на Русија, Владимир Путин го користи Светското првенство во фудбал за подобрување на имиџот на Русија.

повеќе

21.03.2018 20:01:27

Североисточниот дел на САД се подготвува за четврта зимска бура


Њујорк и Вашингтон се меѓу градовите во североисточниот дел на САД кои денеска ги очекуваат обилни снежни врнежи и силни ветрови кои ќе ги донесе четвртата зимска бура во регионот во последните неколку недели.

повеќе

21.03.2018 19:11:33

Британија и Русија со меѓусебни обвинувања за шпионското труење


Велика Британија излезе со нови обвиненија дека владата на рускиот претседател Владимир Путин стои зад труењето на поранешен шпион со нервен гас во Англија, наведувајќи дека одговорноста води до " оние на врвот" на руската држава.

повеќе

21.03.2018 19:08:56

ЕУ одобри „Баер“ да го купи „Монсанто“ за 66 милијарди долари


Европската унија одобри „Баер“ да го купи „Монсанто“ за 66 милијарди долари, под услов да се ослободат компанијата и правата во вредност од 7,4 милијарди долари со цел да се обезбеди фер конкуренција на пазарот.

повеќе

21.03.2018 18:49:34

Жорди Санчез ја повлече кандидатурата за лидер на Каталонија


Еден од лидерите на каталонските сепаратисти, Жорди Санчез, кој се наоѓа во затвор, ја повлече својата кандидатура за функцијата претседател на Владата на Каталонија, за да овозможи брзо формирање на регионалните власти.

повеќе

21.03.2018 18:29:34

Зголемен бројот на жртви во нападот во Кабул


Во самоубиствениот напад пред шиитската џамија во Кабул денеска загинаа најмалку 29 лица, а повредени се повеќе од 50 лица, соопшти Министерството за здравство на Авганистан.

повеќе

21.03.2018 18:24:51

Објавен идентитетот на бомбашот од Тексас


Американските медиуми го објавија идентитетот на осомничениот бомбаш кој постави неколку експлозивни направи во Остин.

повеќе

21.03.2018 18:23:06

Меј поддржува истрага против „Кембриџ Аналитика“


Премиерката на Велика Британија Тереза Меј денеска изјави дека поддржува истрага против „Кембриџ Аналитика“, консултантската фирма која е во центарот на скандалот околу употреба на податоци од Фејсбук.

повеќе

21.03.2018 18:06:33

Нетанјаху: Израел ќе ги спречи непријателите да развијат нуклеарно оружје


Израел е цврсто решен во својот став да не им дозволи на непријателите да развијат нуклеарно оружје, порача денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

повеќе

21.03.2018 17:35:48

12345678910...