Македонија

 

Хан: Претседателот да додели мандат на партиите што имаат мнозинство во Собранието и да се формира влада


Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан денеска го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако тој собра потписи што му гарантираат мнозинство

повеќе

25.02.2017 19:08:26

Европратениците во амандман на Резолуцијата за Македонија бараат транспарентна транзиција на власта


Пратениците во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) договорија 28 компромисни амандмани, како замена за 318-те амандмани поднесени на предлог-Резолуцијата за Република Македонија

повеќе

25.02.2017 17:21:22

Панихида во чест на бранителите од 2001 и специјалците од 2015


Во воениот конфликт во 2001 та година, загинаа 135 бранители, а во 2015, во Куманово 8 полициски специјалци загинаа бранејќи ја државата.

повеќе

25.02.2017 16:46:23

СДСМ ќе се обиде да состави влада, ДУИ ги даде потписите


Зоран Заев ќе се обиде да ја состави идната влада. Највисокото партиско тело на СДСМ, Централниот Одбор едногласно одлучи нивниот лидер да биде мандатар. По 10-те потписи од ДУИ, со 5-те на БЕСА и 3 на Алијансата на Албанците, со 67 потписи, Заев

повеќе

25.02.2017 16:16:28

Фрчковски го открива планот на Заев за промена на името


Оваа изјава се надоврзува на содржината во таканаречената Албанска платформа во која стои дека мора да биде решено прашањето за името, но и дека Албанците мора да бидат вклучени во процесот.

повеќе

25.02.2017 15:00:45

Алерготестови и во Општата болница во Кочани


Кочанци повеќе нема да патуваат за Скопје или Штип за да откријат на што се алергични. Воведувањето на новата метода и набавката на потребниот апарат овозможи и во Општа болница Кочани да се вршат алерготестови

повеќе

25.02.2017 13:59:49

Врнежливо и ветровито, најмногу дожд во Маврово


Во Македонија утринава преовладува облачно време со врнежи од дожд кои се пообилни во северозападните делови. Дува слаб до умерен ветер од јужен правец, а во северните делови на Повардарието дува ветер од северен правец кој повремено се засилува, дод

повеќе

25.02.2017 12:00:24

ВМРО-ДПМНЕ: Се игнорира и изигрува волјата на мнозинството


Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа на седница, анализирајќи ја актуелната политичка состојба во државата, оцени дека е погазено правилото на коалицирање на победничките партии во македонскиот и албанскиот блок, без разлика дали ДУИ ќе одлучи да к

повеќе

25.02.2017 11:59:23

ДУИ ќе даде потписи за мандат, но не решила дали ќе биде во владата


ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат, но тоа не значи дека ќе коалицира во новата влада, изјави синоќа портпаролот на партијата Бујар Османи за време на централното претседателство на ДУИ.

повеќе

25.02.2017 11:55:26

Ахмети: Разгледуваме ДУИ да остане опозиција


Законот за двојазичност останува приоритет за ДУИ-Дали ќе станат дел од новата власт или не интегративците се уште се мислат-Партискиот лидер Али Ахмети не исклучува да останат во опозиција.

повеќе

24.02.2017 17:35:55

12345678910...