Македонија

 

Не стивнуваат осудите за Дудуш за кој членска на СДСМ е како „втора лична карта“


Не стивнуваат осудите на изјавата на Курто Дудуш, пратеник на СДСМ дека членска на СДСМ треба да биде „втора лична карта“. Невладините ромски организации бараат да се цени знаењето, искуството и вештините наместо партиските книшки.

повеќе

27.06.2017 14:36:59

Одбраната на премиерот Заев бара ПИМ да не бидат доказ во судската постапката што се води протви него


Според адвокатот Филип Медарски, спорно е што снимката обезбедена сo ПИ мерка била објавена на „Јутјуб“, а потоа пласирана низ повеќе медиуми со што освен што бил прекршен законот ист така било прекршено и правото на приватност на неговиот клиент, За

повеќе

27.06.2017 14:03:02

Нов топол бран со температури до 40 степени


Од задутре до сабота во поголем дел од Македонија максималната температура ќе надмине 35, а вдолж Повардарието и 40 степени. Во четврток ќе дува засилен југозападен ветер.

повеќе

27.06.2017 12:21:32

Десетта седница на Владата


Владата ќе расправа и за Информацијата за преземените активности за реализација на проектот за поддршка на преработувачката индустрија, а ќе бидат разгледани и повеќе информации за тековни активности од областа на угостителството.

повеќе

27.06.2017 12:20:44

Утре почнува запишувањето ученици во средно образование


Квалификациското тестирање ќе се организира во училиштата за средно образование на 3 јули, а резултатите ќе бидат објавени на 4 јули.

повеќе

27.06.2017 12:13:32

Ахмети: Го уверив Хан дека ќе ги реализираме прашањата што не приближуваат до Европа


Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека на средбата со комесарот Јоханес Хан разговарале за сите теми кои се однесуваат на интеграциските процеси и дека ДУИ стои зад сите договори кои ги потпишале.

повеќе

26.06.2017 21:37:13

Никовски: Во договорот за добрососедство Бугарија има скриени намери - втор дел


Но за да се одблокираат евроинтеграциите, Македонија треба да направи големи отстапки дури и по цена да се промени уставното име. Поранешниот дипломат Ристо Никовкси во интервју за Алфа, прави анализа за тоа кои се последиците од зголемената меѓунаро

повеќе

26.06.2017 21:33:41

Средба Хан - Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи од интерес за граѓаните


Од страна на ВМРО-ДПМНЕ, биле истакнати и неколку загрижувачки тенденции кои, како што се наведува, негативно се одразуваат на актуелните состојби градејќи негативна клима во државата и лошо одразувајќи се на демократскиот капацитет.

повеќе

26.06.2017 21:24:01

Заев и Хан прецизираа документ за реформи кои ќе се спроведат во идниот период со цел Македонија што поскоро да стане дел од ЕУ


Прецизиран документ за реформи кои ќе се спроведат во идниот период со цел Македонија што поскоро да стане дел од ЕУ. Ова е исходот од денешната средба на премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Ха

повеќе

26.06.2017 17:30:22

Никовски: Во договорот за добрососедство Бугарија има скриени намери - прв дел


Но за да се одблокираат евроинтеграциите, Македонија треба да направи големи отстапки дури и по цена да се промени уставното име. Поранешниот дипломат Ристо Никовкси во интервју за Алфа, прави анализа за тоа кои се последиците од зголемената меѓунаро

повеќе

26.06.2017 16:18:11

12345678910...