Култура

 

Почнуваат 56. Струшки вечери на поезијата


Со садење дрво и поетско читање во чест на добитникот на „Златниот венец“ - Чарлс Симиќ, денеска во Струга ќе почне фестивалот Струшки вечери на поезијата кој ќе трае до 28 август.

повеќе

23.08.2017 12:36:35

Со македонската премиера на документарниот филм „Со љубов“ вечерва почнува осмиот „МакеДокс“


Со македонската премиера на документарниот филм „Со љубов“, снимен по сценарио на Атанас Георгиев и во режија на Илија Цветковски, вечер ќе биде отворен осмиот Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“, кој ќе се одржува до 25 август во и на

повеќе

19.08.2017 12:03:56

Од 19 до 25 август осмиот „МакеДокс


Осмото издание на фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржува од 19 до 25 август во и на платото пред Куршумли-ан во Скопје.

повеќе

16.08.2017 14:24:12

Почна „Пиволенд 2017“


Со настап на бендот Бона Деа, Диџејот Глодарагз и Кодра Транс вчера на Скопското Кале почна десеттото издание на традиционалната манифестација - Гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2017“.

повеќе

08.08.2017 12:36:49

На Гумење во Крушево отворени „10 дена Крушевска Република“


На платото на Гумење во Крушево синоќа пригодно беа отворени јубилејните 50-ти Научно-културни средби „10 дена Крушевска Република“.

повеќе

02.08.2017 12:14:20

Турскиот театар со „Кралот Лир“ вечерва премиерно на „Охридско лето“


Турскиот театар од Скопје на фестивалот „Охридско лето“ вечер премиерно ќе ја изведе претставата „Кралот Лир“ од Вилијам Шекспир, а во режија на Диего де Бреа.

повеќе

30.07.2017 12:51:28

МОБ ќе ја отвори сезоната 2017/2018 на 27 септември


Првата оперска премиера во новата сезона на МОБ, пак, е најавена за 31 октомври кога ќе бидат изведени претставите едночинки „Кавелерија Рустикана“ на Пиетро Маскањи и „Паљачи“ од Руџеро Лоенкавало.

повеќе

28.07.2017 12:17:18

Разрешен директорот на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ - Охрид


Министерството за култура на Република Македонија донесе решение за разрешување на Горан Стојановски од функцијата директор на Националната установа Центар за култура „Григор Прличев“ – Охрид. За вршител на должноста директор во оваа установа е назна

повеќе

26.07.2017 16:16:58

Шоуто на Вивалдиано на 4 август на Охридско лето


Концертниот 3Д спектакл, шоуто на Вивалдиано со повеќе од 60 музичари, танчери и наратори, прв пат ќе биде изведен во Македонија и тоа на 4 август на сцената на Античкиот театар во Охрид.

повеќе

26.07.2017 16:04:07

Владата го усвои предлогот за укинување на титулата национален уметник


Владата на Република Македонија на синоќешната седница ја разгледала и усвоила информацијата за евалуацијата на проектите и програмите во Министерството за култура во првата половина од годинава при што е договорено Министерството за култура во рок о

повеќе

26.07.2017 12:18:25

12345678910...