Здравје

 

Како некои луѓе спијат четири часа, а работат двојно повеќе?


Цврстиот и мирен cон e мнoгу вaжeн зa квалитетот на живoтот нa еден чoвек. И, додека зa некои, и осум чaca спиење на ден, cе недoволни, зa дpyги и четири cе мнoгу.

повеќе

24.04.2017 14:46:35

Што би ни се случило ако останеме будни цела недела


На еден човек дневно му се потребни седум до осум часа непрекинат сон за да биде целосно подготвен за претстојниот ден.

повеќе

07.03.2017 09:31:26

Пет предности од возење велосипед


Покрај тоа што возењето велосипед е здраво, тоа е и економично, а да не спомнуваме и дека на тој начин ја зачувувате природата.

повеќе

01.03.2017 09:33:16

ВРВНА МЕДИЦИНСКА ГРИЖА: Модерна поликлиника на „Аџибадем Систина“ отворена и во Битола (ФОТО)


Во новоотворената и современа поликлиника во Битола, покрај редовните доктори, секој работен ден прегледи и консултации изведуваат доктори од областа на педијатрија, гинекологија и акушерство и кардиологија од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ од

повеќе

24.02.2017 14:55:30

Од што се би се откажале луѓето за да ослабат


Поттикнат од ова, лондонскиот весник „Дејли Експрес“ спроведе анкета за тоа од што би се откажале гурманите заради брзо слабеење и добивање витка линија.

повеќе

16.01.2017 18:57:44

Мировна конференција за Блискиот Исток во Париз


Со учество на претставници на над 70 држави и меѓународни организации, денеска во Париз ќе се одржи Мировната конференција за Блискиот Исток, посветена на решавање на израелско-палестинскиот конфликт.

повеќе

15.01.2017 11:57:15

Колку треба да јадете за да не се здебелите


Експерти од Сиднејскиот универзитет ја открија формулата за количеството на храна што ни е потребна, а која воедно нема да ги зголеми нашите килограми.

повеќе

12.01.2017 10:09:17

Девет бизарни работи кои вашето тело ги прави, а вие тука ништо не можете


Меѓу другото, тоа е способно да се брани од различни „напади“ 24 часа дневно, со помош на различни одбрамбени механизми кои често дури не ги препознаваме како такви.

повеќе

26.11.2016 12:10:12

Млада Британка на умирање, добила дозвола да биде смрзната за некогаш да оживее


Една 14-годишна британска тинејџерка непосредно пред да почине, добила судско право да биде смрзната според специјална постапка, за потоа, во некое далечно време, да биде оживеана.

повеќе

18.11.2016 19:18:00

Предупредување: Се продаваат Дурекс кондоми со изминат рок


Компанијата Меркур трејд, овластениот дистрибутер на производите на Дурекс, произведени од реномираната компанија Reckitt Benckiser ги информира потрошувачите дека во одредени продажни места низ Македонија се продаваат Дурекс кондоми со изминат рок н

повеќе

01.11.2016 13:58:55

12345678910...