Економија

 

НБМ ја намали основната камата во два наврати, сега е ред на банките да ги поевтинат кредитите


Ќе можат ли граѓаните конечно да земаат поевтини кредити. Иако Народната банка во два наврати ја намали основната камата, засега банките не го следат чекорот. Од банките велат дека прво ќе паѓаат стапките на штедните влогови, па дури потоа на кредити

повеќе

19.01.2017 17:42:03

Во Битолско завршува откупот на тутунот


Производителите од битолскиот дел на Пелагонија завршуваат со предавање на тутунот од годинашната реколта.

повеќе

18.01.2017 10:35:51

Костадиновски: Штетите поради студот во земјоделството ќе се знаат напролет


Засега снегот благопријатно делува врз житните култури, а најголем дел од овошките не се оштетени поради премрзнување. Повеќе информации за тоа како снегот и студот влијаеле врз полјоделските култури се очекуваат напролет. Од министерството велат дек

повеќе

17.01.2017 16:52:39

Градежната експанзија ги топи цените на становите - голема понуда, мала побарувачка


Пад на цените на становите регистрира Катастарот. Причина - голема понуда, малата побарувачка. Зголемената градежна активност ги топи цените на недвижностите. Квадрат во Центар чини над 900 евра, што е пад од 50 евра за една година.

повеќе

17.01.2017 15:08:37

Кина, Трамп и Брегзит од денеска во фокусот на Светскиот економски форум во Давос


Кина, Доналд Трамп и Брегзит се очекува да бидат главните теми на годинешниот Светски економски форум (WEF) во Давос, што од денеска до 20 јануари ќе ја собере глобалната политичка и деловна елита, пренесува британскиот јавен сервис Би-Би-Си.

повеќе

17.01.2017 09:18:57

Словенците со највисока просечна плата во регионот, во Македонија најниска


Највисока просечна плата во регионот според најновите податоци, во минатата година е исплатена во Словенија – 1.020,40 евра, а најниска во Македонија, само 363,80 евра.

повеќе

16.01.2017 18:56:23

БЕГ: Испораката на топлинска енергија нормална, да се внимава на внатрешните инсталации


Компанијата за снабдување со топлина „Балкан енерџи“ соопшти дека испораката на топлинска енергија преку централниот вреловоден систем се одвива нормално, без сериозни дефекти и оти снабдувањето на потрошувачите е согласно потребните дневни дијаграми

повеќе

15.01.2017 18:03:57

Раст на бројот на туристи и ноќевања, голема заинтересираност во Европа за Македонија како дестинација


5% раст на бројот на туристи од јануари до ноември и рекорден број на превезени патници на двата аеродроми. Статистиката го потврдува задоволството во туристичкиот сектор. Иако не почна баш најдобро, поради стравот на Европејците да ја посетуваат зем

повеќе

15.01.2017 15:55:52

ЕЛЕМ: Снабдувањето со струја непречено, зголемена потрошувачка во изминатите 24 часа


Снабдувањето со електрична енергија се одвива континуирано и во согласност со потребите. Во изминатите 24 часа е забележана зголемена потрошувачка на струја за над 30 проценти во однос на вообичаеното за овој период, информира денеска АД ЕЛЕМ.

повеќе

13.01.2017 12:04:28

Зголемен бројот на туристи


За пет отсто е зголемен бројот на туристите во Македонија, покажуваат последните податоци од Државниот завод за статистика.

повеќе

13.01.2017 10:34:33

12345678910...