Балкан

 

Хрватска загрижена за можната дестабилизација на БиХ


Хрватското Министерство за надворешни работи денеска изрази загриженост од можната дестабилизација на Босна и Херцеговина, откако муслиманскиот член на колективното Претседателство, Бакир Изетбеговиќ ја обжали пресудата на Меѓународниот суд во Хаг

повеќе

25.02.2017 16:28:59

Јилдирим повика за поддршка на уставните измени во име на силна и стабилна Турција


Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим денеска официјално ја почна кампањата на Партијата на правдата и развојот, која има цел да ги убеди граѓаните на референдумот, кој се одржува на 16 април, да гласаат за воведување систем,

повеќе

25.02.2017 15:54:26

Албанија ја подржува идејата на Вучиќ за балканска царинска унија


Албанија го подржува предлогот на српскиот премиер Александар Вучиќ за царинска унија на Балканот.

повеќе

25.02.2017 11:54:29

Состојбата на Западниот Балкан тема на претстојниот Самит на ЕУ


Шефовите на држави или влади на членките на Европската унија на претстојниот Самит на Европскиот совет, што ќе се одржи на 9 и 10 март во Брисел, ќе разговараат и за „затегнатата состојба на Западниот Балкан“.

повеќе

24.02.2017 11:32:23

Почнува кампањата за предвремените парламентарни избори во Бугарија


Во Бугарија денеска официјална почнува изборната кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 26 март.

повеќе

24.02.2017 10:30:13

Ципрас телефонски разговарал со Лагард


Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговаал со шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, во пресрет на нејзината посета на Германија и средбата со канцеларката Ангела Меркел.

повеќе

24.02.2017 10:29:23

Мустафа: Кој нема да гласа за демаркацијата ќе нема место во партијата


И доколку плоштадот се исполни со луѓе од „Гранд“, па се до Парламентот, нема да не заплашат, изјави Мустафа.

повеќе

24.02.2017 10:28:24

Унгарија ќе гради нова ограда долж границата со Србија


Долж 175 километри долгата унгарско-српска граница ќе се гради нова заштитна ограда, што ќе биде сместена зад веќе постоечката, најави на прес-кинференцијата во Будимпешта Лазар Јанош, шеф на кабинет на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

повеќе

23.02.2017 19:35:47

ММФ: Без намалување на грчкиот долг, но потребни се дополнителни реформи


Лагард која престојува во Берлин, изјави дека ММФ се оптимистични по напредокот на грчките власти додавајќи дека се неопходни реформи на пензискиот систем и даночниот систем, како и во неколкку други области.

повеќе

23.02.2017 10:23:30

„Катимерини“: турските провокации се тест за грчката одлучност


Интензивирањето на турските провокации во Егејското море и провокативните коментари од страна на Анкара се насочени кон тестирање на одлучноста на Грција, пишува „Катимерини“ повикувајќи се на грчки аналитичари.

повеќе

23.02.2017 10:12:12

12345678910...